Deli Gurme Pesto Sosu Satın Al

Pesto Sosu, Kullanımı ve Tarihi

Pesto sosu nedir sorusuna cevap bulabilmek için bilmemiz gerekenleri yazdık. İtalyan mutfağına ait bir tarif ve tarihi hakkında konuştuğumuzda, genellikle binlerce yıldır kökleri olan efsaneler hakkında konuştuğumuzu bilmeliyiz. Genoa usulü bir Pesto’nun hikayesi oldukça yakın bir tarihe dayanır. O halde pesto sosu nedir?

Pesto Sos Hakkında

Genoa usulü Pesto sosun tarihi ile ilgili sorulmuş bir soru ve cevap:

-Pesto nedir?
– Açıklaması kolay: Bir diş sarımsak, fesleğen, Sardunya peyniri, ritmi ve yağın hepsini eritmesi için güzel bir harç!
– Peki ya dozlar?
-Tanrı kudreti canım, kendini hazırla ve Tanrının en iyi pestoyu hazırlaman için sana yardım etmesine izin ver!

Pesto Sosunun Tarihi Nedir?


Pesto sosunun tarihi, sos hazırlamada, Cenevizliler’in Orta Çağlardan beri gerçek ustalar olarak tanımlandığını ve bir şekilde deniz akınlarından ithal edilen oryantal baharatlı tatlarla şartlandırıldığını belirterek başlamalıdır.

Yüzlerce yıldır denizciler, fatihler ve denizlerin yöneticileri olan Cenevizliler, Akdeniz’in tüm alışkanlıklarını İtalya’ya getirdi, sadece İtalya’ya getirmediler. Pesto Genovese’nin tarihi uzaktan başlayabilir, bu nedenle Ligurya topraklarının gastronomi ve sonuçta Pesto’daki ilk ve en eksiksiz kitap, 1863’e kadar devam eden Gio Batta Ratto’nun emeklerinin sonucu olan “La Cuciniera Genovese” dir. .

Antik çağda da denilen Cenevizliler de denilen pesto, başladığımız temel bir tarife sahipti:

Bir diş sarımsak, fesleğen (baxaicö) (bu mercanköşk ve maydanozun yokluğunda), Hollanda peyniri ve rendelenmiş parmesan, çam fıstığı ile karıştırılır. Bir “macun” elde edilinceye kadar bir harç içinde az miktarda tereyağı ile ezilmelidir. Daha sonra, bol miktarda ince yağ ile çözülmesi gerekiyordu. Bu kama ile daha sıvı hale getirmek için biraz sıcak suyu tuzsuz olarak birleştirerek lazanya ve gnocchi veya trofeni paylaşabilirsiniz.