Fıstık Ezmesi Satın Al

Fıstık Ezmesi Nedir, Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir

Fıstık ezmesi, bir kişinin kalp sağlığını güçlendirirken kan şekeri seviyesini yükseltebilecek besinler içerir.

İnsanların diyetlerinde fıstık ezmesini nasıl kullandıklarına bağlı olarak kilo vermelerine veya kilo verme çalışmaları veya vücut geliştirme sırasında kilo almalarına yardımcı olabilir.

Ancak, fıstık ezmesi kalorileri ve yağları yüksektir, bu yüzden insanlar aşırıya kaçmamalıdır.

Bu yazıda yer fıstığı ezmesi yemenin faydalarına bakıyoruz ve tüketmenin getirdiği riskleri açıklıyoruz.

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nedir?


Fıstık ezmesi nedir? Fıstık magnezyum, potasyum ve çinko gibi temel vitamin ve minerallerle birlikte iyi miktarda protein sağlar.

Protein.

Yerfıstığı ezmesi, 2 yemek kaşığı porsiyon başına 7.02 gram (g) protein içerir. Bu, yaş ve aktivite seviyesine göre değişen, erkekler için 46 g ve 56 g kadınlar için önerilen beslenme ödeneklerine (BKİ) Güvenilir Kaynak anlamına gelir.

Magnezyum.

57 miligram (mg) magnezyum ile, her porsiyon erkeklerde 400–420 mg BKİ’ye ve kadınlarda 310–320 BKİ’ye yardımcı olur. Magnezyum sağlık için esastır, vücutta 300’den fazla kimyasal işlemde rol oynar.

Fosfor

Her porsiyon, yetişkinler için 700 mg RDA’nın yaklaşık yüzde 15.3’ü olan 107 mg fosfor içerir. Fosfor vücudun sağlıklı hücreler ve kemikler oluşturmasına ve hücrelerin enerji üretmesine yardımcı olur.

Çinko

Bir fıstık ezmesi porsiyonu 0,85 mg çinko sağlar. Bu, erkekler için önerilen günlük 11 mg alımın yüzde 7.7’si ve kadınlar için 8 mg’lık BKİ’nin% 10,6’sıdır. Çinko, bağışıklık, protein sentezi ve DNA oluşumu için gereklidir.

Niasin

Yerfıstığı ezmesi, porsiyon başına 4.21 mg niasin içerir ve bu, bir kişinin 14-16 mg tavsiye ettiği alımına faydalı bir katkı sağlar. Niasin sindirim ve sinir fonksiyonuna yarar ve enerji üretilmesine yardımcı olur.

B-6 Vitamini.

Porsiyon başına 0.17 g B-6 vitamini ile yerfıstığı yağı, bir yetişkinin RDA’sının yaklaşık yüzde 14’ünü 1,3 mg sağlar. B-6 Vitamini vücutta 100’den fazla enzim reaksiyonunda rol oynar ve kalp ve bağışıklık sistemi sağlığı için gerekli olabilir.

Bununla birlikte, bir kişi önerilen fıstık ezmesi miktarından daha fazla yerse, beslenme dezavantajları da vardır.

Fıstık ezmesi kalori, doymuş yağ ve sodyum bakımından yüksektir.

Her porsiyonda 3.05 g doymuş yağ bulunur; bu, Amerikan Kalp Birliği’nin günde 2.000 kalori tüketenlere tavsiye edilen günlük maksimum doymuş yağ alımının yüzde 23.5’ini oluşturur. İnsanlar günde 13 g’dan az doymuş yağ hedeflemelidir.

Aynı zamanda, bir yetişkinin günlük 1.500 mg sodyum üst alımının yüzde 10.1’i olan 152 mg sodyum içerir.