Restoranlar arasında yaşanan rekabet oldukça serttir bu rekabette ayakta kalabilmek için tüm konsantrasyonunuzu işletmenize vermelisiniz. Restoran yahut cafenizi tanıtırken işinize yarayabilecek bazı konuları bir araya getirdim. Bu konuların hepsi müşteriyi içeriye sokmanız içindir, sonrasında hizmeti veremezseniz hiç bir pazarlama aktivitesinin anlamı kalmaz.

GURME FOTOGRAFLAR

İşletmenizi en düşük maliyet ve iyi etkin şekilde tanıtmak istiyorsanız mutlaka bir Instagram, bir Pinterest ve günümüzde gücünü kaybetmiş bile olsa bir Facebook hesabınız olmalıdır. Bu hesapların var olması ve mutlaka güncel kalması gerekir.

Instagram gibi bir platformda paylaşım yaparken dikkat edilmesi gereken 3 temel nokta var.

 1. Fotograf kalitesinin yüksek olması ve içeriğinin kısa ve anlaşılır biçimde yazılmış olması
 2. Paylaşım yapılacak saatin dikkatli seçilmesi. Bu konu ile ilgili Instagram da Paylaşım Teknikleri yazısına göz atmak isteyebilirsiniz.
 3. Paylaşımda kullanacağınız etiketlerin doğru seçilmesi.
restaurant marketing

SADAKAT PROGRAMLARI

Restoranınıza geri gelmesini istediğiniz müşteriyi ödüllendireceğiniz ve gerekiyor ise müşteri ile direk kontak kurabileceğiniz bir aplikasyon pazarlama planınızda işinize yarayacak. Yiyecek içecek işinde müşteri sadakatı sağlayan uygulamalar ile yapacağınız anlaşmalar hem geri gelen müşterinize yeni bir ürün önermenizi hemde o uygulamayı kullanan ancak henüz sizi deneyimlememiş müşteriyi içeri çekebilmeniz için fırsat yaratır.

restaurant loyalty programs

Popüler gurme sadakat programlarını mutlaka inceleyin. Yada eski usülden şaşmadan sadakat kartları düzenleyip geri gelen müşterinizi ödüllendirebilir yahut motive edebilirsiniz.

EKŞİ SÖZLÜK-YELP

Yelp Türkiye’de çok iyi tanınmasa da dünya da çok önemli bir restoran tanıtım uygulaması. Özellikle işletmenizin turistlerin ulaşabileceği bir yerde ise mutlaka bir yelp hesabı açmanızı tavsiye ederim. Yelp sadece kişilerin sizi bulmasını sağlamaz aynı zamanda ziyaret edilme sayınız, aldığınız yorumlar, işletmeniz için paylaşılmış fotograflar sizi tercih edilen bir işletme noktasına taşıyabilir.

Yelp için kritik konu işletmeniz hakkında yazmaya sizin başlamanız olacaktır. Bu sebeble aşağıdaki maddeleri yelp programı içerisinde mutlaka doldurun.

 • Fotograflar
 • İşletme açılış kapanış saatleri
 • Açık adres
 • Menu
 • Fiyat aralıkları
 • Wi-Fi/Dış Mekanda oturabilme olanağı/Park imkanı/vb

Ekşi Sözlük ‘de adınıza açılmış bir tanım olması ve bu tanım altında devam eden yorumlar olması google sıralamanız ve tabi ki Ekşi Sözlük kullanıcıları tarafından ziyaret edilmeniz açısından oldukça faydalı olacakkır.

GOOGLE+ KAYDI

İşletmenizin Google+ hesabını açmanız hem sosyal medyaların hemde Yelp hesabının açılması kadar önemlidir.

Google’da bir işletme aradığınızda Google önünüze işletme ile ilgili ulaşabildiği her datayı harita desteği ile bir yan ekran içerisinde getirir. Google bu dataları kolayca Google+ hesabınız üzerinden alabilir ve müşterilerinize vermek istediğiniz her bilgiyi onlara hazır halde vermiş olursunuz. Burada bir başka önemli detay bölgesel olarak kendinizi ifade edebilmenizdir. Müşterilerinizi hakkınızda yorum yapmaları için mutlaka yönlendirin.

restoran pazarlama yöntemleri

LOKASYON HEDEFLİ REKLAMLAR

Pek çok restoran pazarlama faaliyetlerinin temel aşaması olarak bölgesinde tanınmayı tercih eder. Pek çok insan evlerine yakın yerlerde yemek yiyebilecekleri yerler bulunmasından mutlu olur ve bulmak için online araştırmalar yapar. Bulunduğunuz bölgede görüntülenmek için Google Adwords, Facebook ve Instagram üzerinden bölgesel reklamlar yapabilirsiniz. Bu reklamlar oldukça düşük maliyetlere yapılabiliyor. Bu anlamda mutlaka bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

INSTAGRAM İLE PAZARLAMA

Restoran pazarlaması için günümüzde kurulabilecek en doğru cümle ” instagram en iyi gıda pazarlama aracıdır” olur sanırım. İşiniz için görsel pazarlama yapacaksanız instagram kullanmak ve yatırım yapmak zorundasınız.

İnstagram sadece ürün tanıtımı yapacağınız bir mecra değildir. İnstagram sayesinde müşterilerinizin beğendiği, beğenmediği ürün yada hizmetlerinizden haberdar olursunuz. Müşteri itirazı karşılayabilir, bu itirazı karşıladığınız paylaşımlarda başka gönüller kazanabilirsiniz. Instagram reklamlarını doğru etiketler ile kullanırsanız mutlaka bir dönüş alırsınız. Bu konu üzerine biraz daha yoğun bilgi almak isterseniz şu yazıyı okuyabilirsiniz.

MÜŞTERİ PAYLAŞIMLARI

Müşterilerinizin sizin hakkınızda yapacağı paylaşımlar çok önemlidir. Sosyal medya uygulamalarına para ile yaptıracağınız reklamlara göre daha etkilidir. Bu anlamda müşterilerinizi işletmeniz hakkında paylaşım yapmaya motive etmelisiniz. Peki müşteri neden paylaşım yapar?

 • İşletmenizde göreceği farklı bir objeyi fotoğraflayıp paylaşmak ister. Mutlaka özgün objelerle müşterinizin dikkatini çekmelisiniz.
 • Müşteriniz aldığı hizmetten mutlu olduğunda işletmenizi tanıdıklarına tavsiye etmek ister. İyi hizmet sizin tanıtılmanızı sağlayacak.
 • Menüde ürün seçiminiz çok önemli, mutlaka fotograflanacak ürünleriniz olsun.

ÇALIŞANLARINIZI PAYLAŞIN

Ekibinizi paylaşmaya başlayın. Müşterileriniz kendilerine hizmet eden ekibi tanısın. Örneğin baristanızı tanıtıp onun yapmayı en sevdiği kahveyi nasıl yaptığını bir video olarak paylaşın. Çalışanlarınızın yeteneklerini sergileyin. Bu paylaşımlar özgün içeriklerdir ve inanın çok kıymetlidir.

restaurant marketing strategy

Kendine değer verilen çalışan kendi sosyal medyası üzerinden pazarlama çalışmalarınıza destek verecektir.

BLOG YAZIN

İşletmeniz, kuruluş hikayeniz, kim olduğunuz, menünüzün nasıl yaratıldığı hakkında yazmaya başlayın. Müşterilerinize kendi fikirlerinizi anlatmanın en kolay yolu bir blog yazmaktır. Müşterilerinize ürünün tabağa gelene kadar hangi yollardan geçtiğini anlatın. Yaratıcı fikirleriniz hem müşterinizi mutlu eder hemde google’da sizi yukarı taşır.

restaurant blogging tips

Yazdığınız blogun çok büyük bir web projesi olmasına gerek yok. Blogunuz mümkün olduğu kadar basit olsun ama mutlaka güncel kalsın.

BLOGGERLAR İLE ÇALIŞIN

Yeni bir restoran olduğunuzda, incelemeler oluşturup işinizle ilgili yutturmaca çekmekte zorlanabilirsiniz. İncelemenin ve internette basmanın en iyi yollarından biri, yemek blogcularını restoranınıza davet etmek ve onları kapıya almak için ücretsiz bir yemek veya iştah açmayı düşünmektir. Kibarca restoranınızı incelemeye istekli olup olmadıklarını ve deneyimlerini çevrimiçi paylaşmalarını isteyin.

Bazı blogcular teklifinizi reddedebilir, ancak ne kadar çok sorarsanız, şansınız o kadar olumlu olabilir ve çevrimiçi olarak daha fazla ilgi görür.

Bazı yiyecek blogcularının büyük takipleri var ve dikkatlerini çekmek restoranınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir. Sadece bir tane yazma veya büyük bir gurme’den bahsetmek bile restoran tanıtım çalışmaları için çok büyük olabilir.

İŞLETME FELSEFENİZİ ANLATIN

Açtığınız restoranın hangi tür müşteriye hitap etmesini istiyorsunuz?

İşletmelerin felsefesi olması gerekiyor. Vegan, et, diyet mutfak, hazır gıda, burger gibi bir ana kırılıma ve bu ana ürüne yönelik bir özel ürüne ihtiyacı var. Bu ürün sizin pazarlama yönteminizi, sosyal medya çalışmalarınızı yönlendirecek.