Balzamik Sirke Nedir?

Balzamik sirke nedir sorusunun cevabına bir yanılgıyı düzelterek ile başlayalım. Balzamik sirke sanılanın aksine şaraptan yapılmaz ama Trebbiano üzümlerinin pişirilmesi ve konsantresinden üretilir. Balsamik sirke hazırlanırken Batteria olarak adlandırılan, meşe, kiraz, kestane gibi ağaçlardan yapılmış bir dizi ahşap fıçı içerisinde senelerce bekleyerek oluşur.

Sonbaharda yeni mahsül üzüm geldiğinde önceki senenin beklemiş mahsülü başka bir fıçıya aktarılır ve bu sayede yeni mahsül üreticinin lezzet geleneğini sürdürebilir. Bu süreç sonrasında üreticiye ait bir renk ve lezzet dokusu oluşur. İtalyan kanunlarına göre bir sirkeye Aceto Balsamico Tradizionale damgası vurulabilmesi için en az 12 sene fıçılanmış olması gerekir. Bu bazı koşullarda 50 seneyi bulabilir. Bu ürünler lezzeti tam oturmuş, koyu kahverengi renkli altınsı parlaması olan, yoğun aromalı bir hal alır ki bu lezzete istenen her ücret kanımızca helal dir 🙂
Aceto Balsamico olarak adlandırılan balzamik sirke ise bu sürecin ticari ürünüdür ve Tradizionale ismi ile satılamaz. Benzer bir aroması vardır, ancak bu kadar uzun süre fıçılanmamıştır. Balsamik sirkenin lezzeti ne kadar uzun fıçılandığı ile yakından ilgilidir.
Balsamik sirke, Emilia Romagna bölgesinde Modena ve Reggio Emilia’da bir iki farklı üretim detayına sahip iki ayrı şehirde üretilir. 1980’li yıllara kadar neredeyse bu bölgenin dışında tanınmayan bu ürün artık tüm dünyada tanınan ve mutfaklarımızda vazgeçemediğimiz bir lezzet verici haline gelmiştir.